Missio - online misia
OHLASOVAŤ EVANJELIUM VŠETKÉMU STVORENIU

29. apríl - svätá Katarína Sienská (panna a učiteľka Cirkvi, spolupatrónka Európy)

Svätí na každý deň

Narodenie: 25. marec 1347
Narodenie pre nebo: 28. apríl 1380
Pôvod mena: kathara - čistá, cudná, mravná (z gréčtiny)
Ikonografia: Je zobrazená v habite dominikánky, v tŕňovej korune, s krížom v rukách, s ružencom. Drží tiaru. Znázornená je aj s dieťaťom Ježišom, ktoré jej podáva prsteň - znak mystických zásnub. Jej atribútmi sú aj: lebka, diabol pri nohách, kríž, ľalia, srdce;

Narodila sa 25. marca 1347 v Sienne. Bola predposledným dieťaťom z dvadsiatich piatich. Už ako niekoľkoročné dievča bola preniknutá duchom nábožnosti. Ako 10-ročná vstúpila do rehole dominikánok. Ostala terciárkou. Modlitba, pokánie, služba malomocným napĺňali jej mladý život. Vo veku 20 rokov je už veľkou mystičkou. Dňa 1. apríla 1375 dostala stigmy, ktoré skrývala. Z jej meditácií a duchovných zážitkov sa zrodilo zaangažovanie vo veci Cirkvi a sveta. Počas konfliktov na území Itálie i v samotnej Cirkvi bola sprostredkovateľkou pokoja. Vyžadovala od pápežov, sídliacich vtedy v Avignone, aby sa vrátili do Ríma. Keď jej listy boli neúčinné, vybrala sa do Avignonu, aby naklonila Gregora XI., čo sa skutočne stalo v roku 1377. Po jeho smrti, na želanie Urbana VI., odišla do Ríma, aby tam pracovala pre dobro Cirkvi. Zomrela 28. apríla 1380 vo veku tridsaťtri rokov. Zachovalo sa 381 listov, ktoré diktovala. Jej telo sa nachádza v rímskom kostole S. Maria sopra Minerva. Hlava je uložená v rodnom meste v Kostole svätého Dominika, kde sa nachádza aj autentický obraz svätej Kataríny od Andrea Vanniho.

Meniny
Lea

Duchovné okienko

Myšlienka: Lepšie je premôcť vášeň hnevu úplne ako sa domnievať, že s mierou a rozumom s ním poslúžime. Len čo sa dostane do našej duše, čoskoro ju ovládne a tyranizuje. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: Tob 12, Tob 13, Tob 14, Jdt 1
Katechizmus: Čím odmieňa Boh dobrých v nebi?


PRAMENE ◻︎ BREVIÁR ◻︎ LITURGICKÝ KALENDÁR ◻︎ JAZYKOVÉ KURZY ◻︎ MENINY