4. december - svätý Ján Damascénsky (kňaz a učiteľ Cirkvi)
Narodenie: okolo 650
Pôvod mena: Jochanán - Boh je milostivý, Bohom daný, milostivý Boží dar (z hebrejčiny)
Ikonografia: Je zobrazený ako muž v orientálnom mníšskom odeve; niekedy je na základe legendy, ktorá hovorí o tom, že mu kvôli ohováraniu odťali ruku, znázorňovaný ako muž bez ruky. No legenda hovorí, že práve ona mu zázračne dorástla, lebo sa nijako neprevinil.
Narodil sa v sýrskom Damasku. Otec bol ministrom a vychovávaný bol v arabsko-kresťanskom svete. Koncom 7. storočia vypuklo v Sýrii prenasledovanie kresťanov, preto Ján emigroval. Útočisko našiel v kláštore Mar Saba pri Jeruzaleme. Jeruzalemský patriarcha veľmi rýchlo zistil, o akého vynikajúceho muža ide, preto ho vyhľadal a asi v roku 700 ho vysvätil za kňaza. Podľa vzoru patriarchu aj ostatní biskupi si zvolili Jána za poradcu. Stal sa veľmi vplyvným mužom. Jeho charakter však ostal nezmenený. Pokorný, skromný a obetavý. Vo svojich spisoch sa venuje otázkam viery a jej obhajoby pred rôznymi bludmi. Nemenej vzácna je jeho básnická spisba. Dožil sa obdivuhodných skoro 100 rokov. Jeho telesné pozostatky boli do 12. storočia uchovávané v Jeruzaleme, ale po obsadení tohto mesta moslimami boli pravdepodobne prenesené do Byzancie a tu sa strácajú po nich stopy.
Meniny
Barbora, Barbara
Duchovné okienko
Myšlienka: Muž bez nábožnosti je surový, prísny. Žena náchylná hrešiť, ľahko zahmlí zrkadlo čnosti. Aká užitočná je nábožnosť! (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: 2 Kor 8, 2 Kor 9, 2 Kor 10
Dokonalosť a prikázanie lásky: Tú istú náuku nájdeme u svätej Kataríny Sienskej. Jej Dialóg svedčí o tom, že najvyšší príkaz nemá hranice, a je vyjadrený takto: Milovať budeš Pána Boha svojho z celého srdca, z celej duše, z celých síl a z celej mysle svojej (Lk 20, 27). Tento zákon nezaväzuje len po určitý stupeň, nad ktorým jestvuje už len rada lásky; ale zaväzuje každého kresťana k dokonalosti v láske. V Dialógu sa číta: Vidíš, aká je úloha tvojej duše. Musíš ma milovať bezhraničnou láskou. A sama svätá Katarína zdôrazňuje, že hoci sa môžu zachovávať príkazy aj bez uskutočňovania troch evanjeliových rád, nie je možné dokonale splniť príkazy bez ducha týchto rád, bez ducha odlúčenia od storenia, čo je možno len z lásky k Bohu, ktorá má v nás stále rásť. (Cesta dokonalosti podľa svätej Kataríny Sienskej, 1940)