Missio - online misia
OHLASOVAŤ EVANJELIUM VŠETKÉMU STVORENIU

7. december - svätý Ambróz (biskup)

Svätí na každý deň

Narodenie: okolo 333 /339
Narodenie pre nebo: 4. apríl 397
Pôvod mena: ambrosios - nesmrteľný, božský (z gréčtiny)
Ikonografia: Je zobrazený ako jeden z cirkevných otcov; jeho slová boli ak med a včely počas jeho kázania prilietali a sadali na jeho pery - nazývajú ho aj doktorom medonosným. Jeho atribútmi sú úľ, kniha, pero, holub, dieťa v kolíske alebo model kostola; niekedy je vyobrazený so včelárskym klobúkom.

Pochádzal z rodiny cisárskeho miestodržiteľa v Galii. Študoval v Ríme, venoval sa právnickej kariére, stal sa miestodržiteľom. Chcel vyriešiť napätie medzi kresťanmi v Miláne po smrti biskupa. Bol katechumenom, dal sa pokrstiť a o osem dní bol vysvätený za biskupa. Pastoračnú činnosť začal radikalizáciou osobného života - majetok rozdal chudobným, venoval sa štúdiu teológie a patril k vynikajúcim kazateľom. Chcel zlikvidovať sekty, ktoré rozkladali jednotu Kristovho mystického tela. Na prvom mieste zvádzal tuhý boj s ariánmi a manichejcami. Podarilo sa mu získať pre Krista veľkého Augustína. Vo vzťahu k chudobným bol otcom, vždy ochotný pomôcť. Jeho vzťah k štátnej moci nebol nijako poplatný. Bol aj vynikajúcim skladateľom cirkevných hymnov, pripisuje sa mu zloženie hymnu Te Deum. Ako prvý použil v západnej cirkvi pre slávenie Eucharistie výraz omša.

Pochovaný je v bazilike svätého Gerváza a Protáza, ktorú sám založil a posvätil.

Meniny
Ambróz

Duchovné okienko

Myšlienka: Nechcite predávať a kupovať lacno tým, že svojho blížneho pre malichernosti obviňujete a svoje ťažké chyby ospravedlňujete. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: Gal 6, Ef 1, Ef 2, Ef 3
Dokonalosť a svetlo daru múdrosti v rozume: Skutočná modlitba, založená na poznaní Boha a seba samého, spočíva v ohnivej túžbe. Ústna modlitba musí byť spojená s rozjímaním, inak by bola telom bez duše. A keď nám Boh vnuká modlitbu rozjímajú, musíme nechať modlitbu ústnu. Výnimku tvorí božské ofícium. V Dialógu čítame: Duša má pripojiť k slovám poznanie mňa a seba. Tak môže prejsť z nedokonalej modlitby slovnej k dokonalej modlitbe rozjímavej, ak v tomto cvičení vytrvá. No ak sa obmedzuje len na odriekávanie určitého počtu formúl, tým zanedbáva modlitbu rozjímajú, ba takto nikdy sa k nej nedostane. ... Táto modlitba musí byť pozorná, nech už dušu navštívim akýmkoľvek spôsobom. Niekedy ju zalejem svojím svetlom, aby sa lepšie poznala a naozaj oľutovala svoje hriechy; inokedy ju obdarujem svojou láskou. Inými slovami: predstavujem duši prítomnosť svojej Pravdy rôznym spôsobom, ako sa mi páči alebo ako si to duša žiada... (Cesta dokonalosti podľa svätej Kataríny Sienskej, 1940)


PRAMENE ◻︎ BREVIÁR ◻︎ LITURGICKÝ KALENDÁR ◻︎ JAZYKOVÉ KURZY ◻︎ MENINY