Missio - online misia
OHLASOVAŤ EVANJELIUM VŠETKÉMU STVORENIU

Fatimské modlitby

Zjavenia vo Fatime (13. 5. 1917 - 13. 10. 1917)

Fatima bola do roku 1917 neznámou dedinkou v Portugalsku. Nachádza sa v diecéze Leiria, asi 110 km na sever od Lisabonu. Rok 1917 bol pre portugalský národ rokom svetovej vojny, politickej, spoločenskej a hospodárskej krízy. Lucia (22.3.1907), František (11.6.1908) a jeho sestra Hyacinta (11.3.1910) pásli 13. mája 1917 neďaleko Fatimy ovce. Rodičia Lucie tam mali malé pastvisko, na ktorom rástli duby a olivové stromy. Tieto deti sa nijako nelíšili od iných. Boli vychovávané v zdravej kresťanskej viere a Boh si ich vybral za malých poslov veľkého posolstva pre svet zbavený lásky, nádeje a pokoja. Deti sa popri pasení oviec spolu hrali, ale našli si čas aj na spoločnú modlitbu svätého ruženca.

Hlavné posolstvo anjela (1916): Pokánie! Pokánie! Pokánie!

Hlavné posolstvo Panny Márie (1917): Obetovať sa a modliť za obrátenie hriešnikov a odčiňovať urážky voči Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.


Fatima 1917
Je mobilná aplikácia pre OS Android, ktorá obsahuje informácie o zjaveniach vo Fatime, modlitby a peknú galériu.

Modlitby anjela z Fatimy

Môj Bože, verím v Teba, klaniam sa Ti, dúfam v Teba a milujem Ťa! Prosím Ťa o odpustenie pre všetkých, ktorí v Teba neveria, neklaňajú sa Ti, nedúfajú v Teba a nemilujú Ťa. (Anjel mieru, Fatima, 1916)

Najsvätejšia Trojica, Otec, Syn a Duch Svätý, hlboko sa Ti klaniam a obetujem Ti najdrahšie Telo a Krv, dušu a Božstvo Ježiša Krista, prítomného vo všetkých svätostánkoch sveta, ako nápravu všetkých urážok, svätokrádeží a ľahostajností, ktorými je On sám zraňovaný. A skrze nekonečné zásluhy Jeho Najsvätejšieho Srdca a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, Ťa prosím za obrátenie všetkých úbohých hriešnikov. (Anjel strážny Portugalska, Fatima, 1916)

Modlitby Panny Márie z Fatimy

(Obetuj sa za hriešnikov a veľakrát opakuj, zvlášť keď prinášaš nejakú obetu.) Ó, Ježišu, toto je z lásky k Tebe, za obrátenie hriešnikov a za nápravu hriechov vykonaných proti Máriinu Nepoškvrnenému Srdcu.

(Keď sa modlíš ruženec, povedz po každom desiatku:) Ó, Ježišu, odpusť nám naše hriechy, zachráň nás od pekelného ohňa a priveď do neba všetky duše, najmä tie, ktoré najviac potrebujú Tvoje milosrdenstvo.

Fatimská modlitba zasvätenia sa Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie (SAF)

Panna Mária, Matka Božia a naša Matka, zasväcujeme sa Tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu v úkone úplnej dôvery v Pána. Ty nás povedieš ku Kristovi! Cez Neho a s Ním pôjdeme k Otcovi. Budeme kráčať vo svetle viery, a budeme všetko robiť tak, aby svet mohol uveriť, že Ježiš Kristus je ten, ktorého poslal Otec. S Ním túžime niesť Jeho lásku a spásu až po kraj sveta. Pod ochranou Tvojho Nepoškvrneného Srdca budeme ľudstvom zjednotených s Kristom. Budeme svedkami Jeho zmŕtvychvstania. On nás bude viesť k Otcovi na slávu Najsvätejšej Trojice, ktorú chválime, dobrorečíme a klaniame sa Jej naveky. Amen.

Prosby k Panne Márii Fatimskej (Lisabon, 1938; SAF)

Pred každou prosbou sa povie Fatimská Panna Mária…

- oroduj za našu drahú vlasť
- vyprosuj svätosť našim kňazom
- prosíme o horlivosť pre kresťanov
- sprevádzaj a inšpiruj tých, čo nám vládnu
- vyprosuj zdravie tým, čo volajú k Tebe o pomoc
- osloboď nás od všetkých nebezpečenstiev
- pomáhaj nám premáhať pokušenia
- dožič nám, o čo Ťa s láskou prosíme
- pomôž našim drahým
- priveď na správnu cestu našich blúdiacich bratov a sestry
- urob nás čestnými ľuďmi a príkladnými kresťanmi
- urob nás čistými a svätými ľuďmi
- uchráň nás od nebezpečenstva nacizmu, komunizmu a terorizmu
- priveď nás k našej prvotnej horlivosti
- vypros pre nás odpustenie mnohých hriechov a urážok
- priveď nás k nasledovaniu Tvojho Božského Syna
- vypros dar pokoja pre celý svet

Päť prvých sobôt

K podstatným prvkom fatimského posolstva patrí zasvätenie sa Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, ktoré možno často obnovovať. Spiritualita fatimských zjavení má svoj špecifický výraz v pobožnosti prvých sobôt v mesiaci. 10. decembra 1925 sa v cele rehoľného domu v Pontevedra sestre Lucii zjavila Panna Mária s dieťaťom Ježišom. Panna Mária jej na dlani ukázala svoje srdce ovinuté tŕňmi a povedala jej: Dcéra, pozri na moje srdce ovinuté tŕním, ktorým ho nevďační ľudia prebodávajú rúhaním a nevďakom. Snaž sa ma aspoň ty potešiť a oznám môj prísľub všetkým, ktorí sa počas piatich mesiacov vyspovedajú, v prvú sobotu prijmú sväté prijímanie, pomodlia sa ruženec a strávia 15 minút pri rozjímaní nad 15 tajomstvami ruženca. Budem pri nich v hodine smrti so všetkými milosťami, ktoré potrebujú ku spáse.

Pán Ježiš sa sestre Lucii zjavil ako dieťa 15. februára 1926. Lucia mu hovorila o ťažkostiach, ktoré sú spojené so šírením úcty Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Prosila, aby svätá spoveď nebola výlučne spojená s dňom prvej soboty, lebo ľudia majú ťažkosť prijať sviatosť zmierenia práve v tento deň. Pán Ježiš s tým súhlasil, ale zároveň zdôraznil, aby ho veriaci prijímali v stave milosti a aby mali úmysel odčiniť urážky spôsobené Nepoškvrnenému Srdcu Márie. Ak si ľudia zabudnú vzbudiť tento úmysel, môžu si ho vzbudiť pri nasledujúcej spovedi, pri prvej príležitosti k spovedi. Úmysel odčiniť urážky spôsobené Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie má prenikať nielen sviatosť zmierenia, ale aj všetky ostatné prvky pobožnosti prvých sobôt.

Počas nočnej modlitby z 29. na 30. mája 1930 povedal Pán Ježiš sestre Lucii, že praktizovanie pobožnosti prvých sobôt bude možné tiež v nedeľu po 1. sobote, ak budú kňazi s tým súhlasiť. Potom jej Pán Ježiš vysvetlil, prečo päť prvých sobôt v mesiaci a nie sedem alebo deväť. Dcéra moja, dôvod je veľmi jednoduchý: je päť druhov urážok a rúhaní proti Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie: 1. rúhanie proti Nepoškvrnenému počatiu; 2. rúhanie proti panenstvu Matky Božej; 3. rúhanie proti jej božskému materstvu pri súčasnom nesúhlase uznať ju za Matku ľudského pokolenia; 4. skutky tých, ktorí sa snažia vštepiť do sŕdc detí ľahostajnosť, pohŕdanie či dokonca nenávisť voči Nepoškvrnenej Matke; 5. skutky tých, ktorí profanizujú obrazy Najsvätejšej Panny.

Keď biskup Joao Venancio z diecézy Leiria - Fatima hovoril o fatimskom posolstve, povedal: Fatima, to je vynahrádzanie, vynahrádzanie a vynahrádzajúce sväté prijímanie. Okrem toho biskup tiež spomenul navštívenia Najsvätejšej Sviatosti, adoráciu a najmä účasť na svätej omši. Bez Eucharistie nemožno vynahrádzať Bohu za hriechy. Kristus je jediný a najdokonalejší prostredník medzi Bohom a ľuďmi.

Panna Mária pri každom zjavení držala v rukách ruženec. Vyzývala k modlitbe svätého ruženca a 13. októbra 1917 pri šiestom zjavení sa predstavila ako Kráľovná svätého ruženca. Panna Mária poukázala na to, že modlitba svätého ruženca má moc vyprosiť svetu mier, koniec vojny a že môže zachrániť mnoho duší pred zatratením. Podľa sestry Lucie dala v tejto modlitbe Panna Mária jednoduchým ľuďom, ktorí možno nevedeli, ako sa majú modliť, najúčinnejšiu metódu na priblíženie sa k Bohu. Na záver tretieho zjavenia Panna Mária naučila deti modlitbu, ktorú sa modlíme po každom desiatku ruženca: Ó, Ježišu, odpusť nám naše hriechy, zachráň nás od pekelného ohňa a priveď do neba všetky duše, najmä tie, ktoré najviac potrebujú Tvoje milosrdenstvo.

Panna Mária žiadala, aby sme s ňou strávili 15 minút v rozjímaní o tajomstvách svätého ruženca. Sestra Lucia o tom píše svojej mame 24. júla 1927 takto: Myslím, že najväčší problém ti bude robiť tých 15 minút. No je to veľmi ľahké. Kto by nevedel rozmýšľať o tajomstvách ruženca? O anjelovom zvestovaní a o pokore našej drahej Matky, ktorá, hoci je mimoriadne uctievaná, nazýva sa služobnicou! O umučení Pána Ježiša, ktorý toľko trpel z lásky k nám! O našej presvätej Matke pri Pánu Ježišovi na Kalvárii. Kto by nemohol stráviť 15 minút v posvätných myšlienkach s najláskavejšou zo všetkých matiek?

V súkromných zjaveniach uznaných Cirkvou - teda aj vo Fatime - ide práve o to: pomôcť nám chápať znamenia časov a nájsť pre ne správnu odpoveď vo viere. Takým prorockým hlasom, napomenutím a usmernením boli aj slová Panny Márie vo Fatime. V čase, keď sa hlása, že peklo nie je alebo je prázdne, fatimské deti majú strašnú víziu pekla a množstva duší, za ktoré sa nemá kto modliť a robiť pokánie. V čase, keď ľudia žijú v presvedčení, že za svoje hriechy a ľahostajnosť neponesú dôsledky, Panna Mária ohlasuje blížiaci sa trest, veľké utrpenie a prenasledovanie ako dôsledok úpadku ľudstva. Napriek všetkým slovám a znameniam sa ľudia neobrátili, práve naopak, sme svedkami ešte väčšieho morálneho úpadku. Nikdy v histórii sveta nebolo toľko hriechov volajúcich o pomstu do neba ako dnes. Hriech je dokonca chránený zákonom a akceptovaný ako obyčaj. Dôkazom toho sú potraty, eutanázia, homosexuálne manželstvá, voľné zväzky, rozbité rodiny, pornografia, rúhania... Namiesto vzájomnej úprimnosti a žičlivosti je vulgárnosť a brutalita, namiesto lásky egoistická zmyselnosť a pýcha. Z morálneho hľadiska môžeme konštatovať, že situácia dneška je tragická. Fatima je preto stále aktuálna. Posolstvo Panny Márie obsahuje liek na nové nebezpečenstvá pre ľudstvo, ktoré nie sú menej hrozné ako bludy Ruska. Svätý Ján Pavol II. 13. mája 1991 vo Fatime upozornil na stále existujúce nebezpečenstvo, že na miesto marxizmu môže nastúpiť ateizmus v inej podobe, ktorý vyzdvihujúc slobodu smeruje do zničenia samých koreňov kresťanskej aj ľudskej morálky. Posolstvo Fatimy je nepochybne najprorockejšie z moderných zjavení.

Život z viery

Ľudová zbožnosť

Úcta k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie sa veľmi rozšírila po zjaveniach Panny Márie vo Fatime v roku 1917. Na 25. výročie týchto zjavení v roku 1942 pápež Pius XII. zasvätil Cirkev a ľudské pokolenie Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, a v roku 1944 bol sviatok Nepoškvrneného Srdca Panny Márie rozšírený na celú Cirkev. Prejavy ľudovej zbožnosti k Nepoškvrnenému Máriinmu Srdcu napodobňujú - pri zachovaní neprekonateľnej vzdialenosti medzi Synom, pravým Bohom, a matkou, ktorá je len tvorom, - tie, ktoré sa vzdávajú Srdcu Pána Ježiša: zasvätenie jednotlivých veriacich, rodín, rehoľných spoločenstiev i národov; odčinenie modlitbou; umŕtvovanie; skutky milosrdenstva; pobožnosť piatich prvých sobôt mesiaca. Ak ide o pobožnosť sviatostného prijímania v päť prvých sobôt nasledujúcich po sebe platia poznámky uvedené pri pobožnosti deviatich prvých piatkov: ak sa vylúči akékoľvek preceňovanie časového prvku; ak sa sväté prijímanie koná korektne v rámci slávenia Eucharistie. Táto pobožnosť sa má brať ako vhodná príležitosť žiť intenzívne, v postoji inšpirovanom Pannou Máriou, veľkonočné tajomstvo, ktoré sa slávi v Eucharistii.


PRAMENE ◻︎ BREVIÁR ◻︎ LITURGICKÝ KALENDÁR ◻︎ JAZYKOVÉ KURZY ◻︎ MENINY