25. január - Obrátenie svätého Pavla (apoštola)
Pôvod mena: paulus - malý, nepatrný (z latinčiny)
Ikonografia: Je zobrazený väčšinou ako starý, malý muž, v pravej ruke s knihou a v ľavej s mečom. Často ho vidieť s tromi prameňmi, ktoré naznačujú, kde bol sťatý a pripomínajú zázrak s prameňmi.
Život apoštola Pavla je asi najviac autobiograficky zaznačený vo Svätom písme. Predovšetkým sú to Skutky apoštolov, ktoré hovoria o Šavlovi a jeho úlohe a postavení v Jeruzaleme, o jeho úlohe pri prenasledovaní prvých kresťanov, o obrátení Šavla a jeho prijatí do apoštolského zboru. Ďaľšími prameňmi sú jeho listy, v ktorých často opisuje svoje povolanie a svoje pripočítanie k apoštolom, ale aj vedomie svojej nehodnosti pred Bohom a ľuďmi. V jeho listoch adresovaných kresťanským obciam, ktoré on založil, rovnako ako aj svojím najbližším spolupracovníkom, nachádzame najdôveryhodnejšie údaje o jeho živote, ktoré ako autobiografia končia v rímskom väzení v očakávaní blízkej smrti. Apoštol Pavol ako zástanca a hlásateľ Krista bol viac ráz bičovaný, kameňovaný, no napriek tomu nikdy neustal v svojej misionárskej činnosti. Založil viacero cirkevných obcí v Malej Ázii a ustanovil im aj biskupov. Spolu s apoštolom Petrom budoval rímsku cirkev. Nebojácne vystupoval aj pred mocnými tohto sveta, ktorí prenasledovali kresťanov, ale zároveň všetkých veriacich vyzýval modliť sa za verejných činiteľov.
O jeho smrti už hovorí tradícia a svedectvá jeho súčasníkov. Nad hrobom apoštola bola postavená jedna z hlavných rímskych bazilík - Bazilika svätého Pavla za hradbami.
Meniny
Gejza
Duchovné okienko
Myšlienka: V každej svojej potrebe a podujatí dôverujte Bohu a buďte si istí, že sa vám bude dariť. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: Ex 39, Ex 40, Lv 1, Lv 2
Katechizmus: Čo robí Boh s dobrými a čo so zlými?