Missio - online misia
OHLASOVAŤ EVANJELIUM VŠETKÉMU STVORENIU

24. júl - svätý Vladimír (knieža)

Svätí na každý deň

Narodenie pre nebo: 15. júl 1015
Pôvod mena: vládca sveta, veľký vládca (z bulharčiny)
Ikonografia: Je zobrazený ako panovník s insígniami.

Vladimír bol syn kniežaťa Svjatoslava a kňažnej Maluše. Jeho babkou bola svätá Oľga. Mal ešte dvoch bratov. Otec Svjatoslav rozdelil svoju rozsiahlu dŕžavu medzi troch synov. No prví dvaja bratia skoro zomreli, a tak sa Vladimír okolo roku 980 stal vladárom celej otcovskej dŕžavy. Sídlil v Kyjeve. Hoci ako chlapec dostal kresťanskú výchovu od svojej babky Oľgy, keď zaujal kniežací trón, pokračoval v pohanskom náboženstve. V roku 987 zvolal kniežaciu radu, vyjavil svoj plán, že chce prijať kresťanstvo, dal sa pokrstiť, a potom dať pokrstiť celý národ. Opisuje to Nestorov Letopis:

K Vladimírovi prišli poslovia štyroch vierovyznaní: Chazari (ktorí boli mohamedáni), Židia, Latini (čiže západní katolíci) a Gréci (čiže byzantskí kresťania). Každý z nich vyložil svoju vieru. Vladimír sa spýtal svojich bojarov, ktorá viera sa im páči. Jedn bojar povedal, že každý chváli svoju vieru. Navrhli mu, aby on vyslal svojich poslov, ktorí budú pozorovať bohoslužby jednotlivých vierovyznaní. Po svojom návrate poslovia oznámili, že sa im najviac páčila byzantská bohoslužba v Carihrade. Boli aj s cisárom na patriarchovej bohoslužbe v chráme Hagia Sofia a počas bohoslužby sa im zdalo, že je to nebo na zemi. Vladimír prijal byzantské kresťanstvo. Skutočnosťou je jeho krst v Kyjeve v roku 988.

Zomrel v Kyjeve, pochovali ho v Novgorode. Za zásluhy o pokrstenie Kyjevského Ruska dostal Vladimír od ortodoxnej cirkvi čestné označenie apoštol rovný.

Meniny
Vladimír

Duchovné okienko

Myšlienka: Modlitba spojená s obetou svätej omše má zázračnú silu. Zahrňuje dušu nebeskou potecho. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: Sir 24, Sir 25, Sir 26
Katechizmus: Prečo sa máme všemožne chrániť smrteľného hriechu?


PRAMENE ◻︎ BREVIÁR ◻︎ LITURGICKÝ KALENDÁR ◻︎ JAZYKOVÉ KURZY ◻︎ MENINY