Missio - online misia
OHLASOVAŤ EVANJELIUM VŠETKÉMU STVORENIU

3. jún - svätý Karol Lwanga a spoločníci (mučeníci)

Svätí na každý deň

Narodenie pre nebo: 3. jún 1886
Pôvod mena: carus - drahý; slovenskí vlastenci v 19. storočí ho prekladali ako Drahotín (niektorí udávajú jeho pôvod zo staronemčiny); Kar(a)l - slobodný muž, chlap; Carolus - kráľ (meno označovalo vládnuce funkcie) vplyvom Karola Veľkého prostredníctvom latinskej podoby;
Ikonografia: Je zobrazený ako mladý človek uprostred plameňov spolu so svojimi spoločníkmi.

Do 8. storočia severná Afrika dala Cirkvi mnoho svätých. Pri rozpínaní islamu však bolo kresťanstvo úplne potlačené. Do Ugandy sa kresťanstvo dostalo v 19. storočí. V roku 1879 tam prišli bieli otcovia, ktorí sa stretli s náklonosťou obyvateľov. O niekoľko rokov neskôr však spolu s anglikánskymi misionármi boli prinútení kráľom Mutesom opustiť krajinu. Keď po jeho smrti nastúpil na trón Mwanga, začalo sa krvavé prenasledovanie kresťanov. Obeťou sa stali katolícki novokrstenci, medzi nimi aj dvorania kráľa. Dňa 3. júna 1886 v Rubaga upálili ovinutého trstinou Karola Lwangu - vodcu kmeňa Nagweya, ktorý bol predstaveným kráľovských pážat. Mal 25 rokov. V ten deň spolu s ním bolo usmrtených 12 spoločníkov. Spolu s katolíkmi v plameňoch ohňa našlo smrť aj 13 mladých anglikánov. V roku 1920 katolíckych mučeníkov beatifikoval Benedikt XV. Kanonizoval ich Pavol VI. 18. októbra 1964, ktorý v roku 1968 navštívil osobne miesta života i smrti týchto hrdinských mučeníkov Afriky a tak si ich znova uctil. Svätý Karol je patrónom mládeže a Katolíckej akcie mládeže v Afrike.

Meniny
Kevin, Karolína

Duchovné okienko

Myšlienka: Neponosujte sa, že máte mnoho ťažkých trápení. Boh riadi všetko, aj počet, aj váhu, aj mieru. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: Ž 55, Ž 56, Ž 57, Ž 58
Katechizmus: Kto uráža sväté Božie meno?


PRAMENE ◻︎ BREVIÁR ◻︎ LITURGICKÝ KALENDÁR ◻︎ JAZYKOVÉ KURZY ◻︎ MENINY