Missio - online misia
OHLASOVAŤ EVANJELIUM VŠETKÉMU STVORENIU

29. marec - blahoslavený Bertold (pustovník)

Svätí na každý deň

Narodenie: 1100 (Francúzsko)
Narodenie pre nebo: 1195
Pôvod mena: berath + waltan - výborne vládnuci, výborný vládca (zo staronemčiny)

Narodil sa okolo roku 1100 v Limoges vo Francúzsku. Okolo roku 1135 sa usadil na hore Karmel v Palestíne. Na tejto hore podľa tradície býval starozákonný prorok Eliáš so svojimi žiakmi. Spolu s inými pustovníkmi, ktorí tu už boli, vytvoril komunitu, ktorá chcela dovŕšiť to, čo začal tento starozákonný prorok a pokračovať v tom, čo uskutočňovali mnísi niekedy okolo 3. a 4. storočia. Ich cieľom bolo viesť rozjímavý spoločný život, zasvätený Bohu. Zvlášť sa chceli pohrúžiť do kontemplácie. Prorok Eliáš sa pokladá za inšpirátora a vzor života, ktorý slúži živému Bohu a stretáva sa s ním v mlčaní a samote. Ďaľšou charakteristickou črtou tohto rádu, ktorý spoluzakladal blahoslavený Bertold, je veľká úcta k Matke Božej. Panna Mária bola pre nich osobou, ktorú chceli napodobňovať a odovzdať sa Bohu tak ako ona. Podľa jej vzoru uvažovali o Božom slove a zachovávali ho, ako ona zachovávala všetko o Ježišovi vo svojom srdci. Za rozvinutie týchto myšlienok a veľkú pomoc pri ich realizácii svojim súputníkom i nasledovníkom mu karmelitánsky rád dal titul dux et pater - vodca a otec.

Blahodarné účinkovanie diela blahoslaveného Bertolda a jeho nasledovníkov sa rozšírilo paradoxne po obsadení Svätej zeme Saracénmi do vtedajšej Európy a vzniklo tam množstvo karmelitánskych kláštorov.

Zomrel okolo roku 1195. V roku 1226 pápež Honórius III. potvrdil karmelitánsku rehoľu s jej pravidlami. Rehoľa dala svetu množstvo vzácnych svätcov.

Meniny
Miroslav

Duchovné okienko

Myšlienka: Myslím, že keď zbdáme svoje nedokonalosti, nemali by sme sa znepokojovať, ale tešiť, že sme ich spoznali, aby sme sa mohli napraviť. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: 2 Kr 9, 2 Kr 10, 2 Kr 11, 2 Kr 12
Katechizmus: Kto založil Cirkev?


PRAMENE ◻︎ BREVIÁR ◻︎ LITURGICKÝ KALENDÁR ◻︎ JAZYKOVÉ KURZY ◻︎ MENINY