28. október - svätý Šimon (apoštol)
Pôvod mena: Šimhón - počúvajúci (z hebrejčiny)
Patrón: farbiarov, pracovníkov s kožou, tkáčov, drevorubačov, murárov
Ikonografia: Je vyobrazený ako muž s kyjom, pílou, kopijou, mečom a sekerou ako nástrojmi mučenia; niekedy má so sebou knihu a kríž. Najčastejšie je vyobrazený s apoštolom Júdom, čo poukazuje na dávnu tradíciu, že spolu ohlasovali evanjelium Ježiša Krista a spolu aj zomreli.
Sväté písmo ho nazýva Horlivec (Sk 1, 13) alebo Kánanejský na odlíšenie od Šimona, ktorého Pán nazval Petrom (Mt 10, 4; Mk 3, 18; Lk 6, 15). O jeho živote a smrti nevieme nič bližšie. Usudzujúc z jeho prímenia v Skutkoch apoštolov môžeme predpokladať, že patril k hnutiu zelótov - teda tých, ktorých cieľom bolo zbaviť Palestínu pohanov. Podľa vzoru starozákonného Finesa ohnivo horlil proti prestupovateľom zákona a neskôr chceli vydobyť nezávislosť Ríma. Bola to bojovná skupina radikálnych Židov. Podľa prímeria Kánanejský môžeme predpokladať, že pochádzal z Kány. Jedine čo vieme o jeho živote po zmŕtvychvstaní Krista je, že evanjelista Lukáš ho výslovne menuje v apoštolskom zbore, ktorý sa po Kristovom nanebovzatí zúčastňuje na voľbe apoštola - náhradníka za zradcu Judáša. Podľa prastarej tradície zomrel v Perzii spolu s apoštolom Júdom Tadeášom.
Meniny
Dobromila
Duchovné okienko
Myšlienka: Zachovávajme si v rozličných chvíľach života pokoj mysle a srdca. Je to veľká dokonalosť a Bohu sa páči. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: Mt 21, Mt 22, Mt 23, Mt 24
Katechizmus: Čo je potrebné na získanie odpustkov?