Ruženec
O ruženci
Ruženec je kontemplatívna modlitba. Na tento aspekt upozorňuje svätý Ján Pavol II. vo svojom apoštolskom liste Rosarium Virginis Mariae.
Tam sa pred nimi premenil: tvár mu zažiarila sťa slnko... (Mt 17, 2)
Evanjeliovú scénu Kritovho premenenia, pri ktorej sú apoštoli Peter, Jakub a Ján uchvátení Vykupiteľovou krásou, možno prijať ako ikonu kresťanskej kontemplácie.
Úlohou každého nasledovníka Krista, teda každého z nás, je upriamiť pohľad na Kristovu tvár, uprostred denných udalostí a utrpení jeho ľudského života spoznať v nej tajomstvo. Uchopiť Božský jas definitívne zjavený v zmŕtvychvstalom Pánovi, ktorý sedí v sláve po pravici Otca. Kontemplujúc túto tvár otvárame sa na prijatie tajomstvo života Najsvätejšej Trojice, aby sme stále znova zakúšali lásku Otca a tešili sa v radosti Ducha Svätého. Slová svätého Pavla sa tak môžu vzťahovať aj na nás: Aj my všetci s odhalenou tvárou hľadíme ako v zrkadle na Pánovu slávu a Pánov Duch nás premieňa na taký istý, čoraz slávnejší obraz (2 Kor 3, 18).
Panna Mária: je vzor kontemplácie (Lk 2, 7; Lk 2, 48; Jn 19, 26 - 27; Sk 1, 14); spomienky Panny Márie (Lk 2, 19; Lk 2, 51)
S Máriou spomínať na Krista, učiť sa Kristovi od Márie: (Jn 14, 26; 15, 26; 16, 13; 2, 5; Lk 1, 38)
S Máriou sa pripodobňovať Kristovi: (Rim 8, 29; Flp 3, 10, 12; Jn 15, 5; 1 Kor 12, 12; Rim 12, 5; Flp 2, 5; Rim 13, 14; Gal 3, 27; Gal 4, 19)
S Máriou sa modliť ku Kristovi: (Mt 7, 7; Jn 2, 1; Rim 8, 26 - 27; Jak 4, 2 - 3; Jn 2, 3; Lk 1, 35)
S Máriou ohlasovať Krista: Ruženec je aj cestou ohlasovania a prehlbovania, na ktorej sa Kristovo tajomstvo znovu predkladá na rôznych úrovniach kresťanskej skúsenosti. Má formu modlitebného a kontemplatívneho zobrazenia, ktoré má formovať kresťanov Ježišovho Srdca. Ak sa pri modlitbe ruženca náležite uplatnia všetky prvky efektívnej meditácie, vznikne vhodná príležitoť na katechézu. Aj týmto spôsobom Ružencová Panna Mária pokračuje vo svojom diele ohlasovania Krista.
Pätnásť prisľúbení Panny Márie
Dané svätému Dominikovi a blahoslavenému Alanovi.
1. Ktokoľvek mi bude verne slúžiť skrze modlitbu ruženca, prijme pozoruhodné milosti.
2. Sľubujem svoju zvláštnu ochranu a tie najväčšie milosti všetkým tým, ktorí sa budú modliť ruženec.
3. Ruženec bude mocnou zbraňou proti peklu, zničí vášne, umenší hriech a zaženie bludy.
4. Spôsobí, že čnosť a dobré skutky budú prekvitať. Pre duše obsiahne hojné Božie milosrdenstvo. Odlúči srdcia ľudí od lásky k svetu a k jeho márnostiam a pozdvihne ich k túžbe po večných veciach. Ach, tie duše by sa posvätili týmto prostriedkom.
5. Duše, ktoré sa mi odporúčajú skrze modlitbu ruženca, nezatratia sa.
6. Ktokoľvek sa bude zbožne modliť ruženec a bude rozjímať o jeho svätých tajomstvách, nikdy nebude premožený nešťastím. Boh ho nebude trestať vo svojej spravodlivosti, nezatratí sa skrze neočakávanú smrť. Ak bude spravodlivý, zachová sa v milosti Božej a stane sa hodným večného života.
7. Ktokoľvek bude mať pravú nábožnosť k ružencu, nezomrie bez sviatosti Cirkvi.
8. Tí, ktorí sú verní v modlitbe ruženca, budú mať počas svojho života i pri smrti svetlo Božie a hojnosť jeho milostí. V hodine smrti budú mať účasť na zásluhách svätých v raji.
9. Ja vyslobodím z očistca tých, ktorí boli oddaní ružencu.
10. Verné deti ruženca si vyslúžia veľký stupeň slávy v nebi.
11. Dostanete všetko, čo odo mňa prosíte skrze modlitbu ruženca.
12. Všetkým tým, ktorí rozširujú svätý ruženec, budem na pomoci v ich potrebách.
13. Dosiahla som u svojho Božského Syna, že všetci zástancovia ruženca budú mať počas svojho života i v hodine smrti za prostredníkov celý nebeský dvor.
14. Všetci, ktorí sa modlia ruženec sú moji synovia a bratia môjho jediného Syna Ježiša Krista.
15. Oddanosť môjmu ružencu je veľkým znamením predurčenia.
Ružencové bratstvo
Je združenie duchovne zjednotených veriacich, ktorí uctievajú Preblahoslavenú Pannu Máriu a modlitbou posvätného ruženca vyprosujú pre seba, Cirkev a svet potrebné milosti a snažia sa o neustály pokrok v kresťanskej dokonalosti. Bratstvo posvätného ruženca je tu preto, aby sa mnohí členovia s bratskou láskou spájali chváliť Božiu Rodičku, aby dosiahli jej ochranu v praktizovaní tohto veľmi zbožného spôsobu modlitby. Nehľadá zisk, nevymáha peniaze, prijíma ľudí akéhokoľvek spoločenského postavenia a spája ich putom modlitby posvätného ruženca. Jednotlivci do tohto spoločného pokladu vkladajú málo, ale odnášajú si z neho veľa. Každý, kto sa pomodlí stanovenú časť ružencovej modlitby a nemodlí sa len za seba, ale vďaka duchovnému spojivu v bratstve, zároveň sa modlí za všetkých členov ružencového bratstva. Títo mu podobnú povinnosť lásky vracajú v rozhojnenej miere.
Člen ružencového bratstva môže byť každý pokrstený katolík, ktorý má minimálne sedem rokov a ktorý sa slobodne rozhodne vziať na seba práva a povinnosti člena Ružencového bratstva. Každý člen, ktorý chce byť prijatý do Ružencového bratstva, si môže slobodne vybrať jednu z troch foriem členstva: byť členom Svätého, Živého, Večného ruženca. Riadne členstvo vzniká dňom prijatia do Ružencového bratstva a zaniká smrťou, vystúpením alebo vylúčením člena. Členovia Ružencového bratstva sa riadia Stanovami Ružencového bratstva na Slovensku. Riadni členovia Ružencového bratstva sú členmi dominikánskej rodiny a majú účasť na všetkých dobrách, milostiach i prísľuboch Panny Márie, daných tejto reholi.
Výsady a prísľuby pre členov Ružencového bratstva: a) osobitná ochrana Ružencovej Panny Márie; b) spoluúčasť na duchovných dobrách, modlitbách, svätých omšiach a plodoch apoštolátu členov dominikánskej rehole;
Každý mesiac provinčný promotór pre Ružencové bratstvá slúži svätú omšu za živých i zosnulých členov Ružencových bratstiev na Slovensku. Všetci veriaci, ktorí sa pomodlia posvätný ruženec, môžu za obvyklých podmienok získať čiastočné alebo úplné odpustky. Okrem toho môžu členovia Ružencového bratstva na základe dekrétu Posvätnej apoštolskej penitenciáre z 11. januára 1969 za obvyklých podmienok získať úplné odpustky v dňoch:
∙ deň vstupu do Ružencového bratstva
∙ Veľká noc
∙ Obetovanie Pána (2. február)
∙ Zvestovanie Pána (25. marec)
∙ Nanebovzatie Panny Márie (15. august)
∙ Ružencová Panna Mária (7. október)
∙ Nepoškvrnené počatie Panny Márie (8. december)
∙ Narodenie Pána (25. december)
Svätý ruženec
Bratstvo Svätého ruženca uznali v Cirkvi vďaka úsiliu blahoslaveného Alana de la Roche (1428 - 1475) v roku 1475. Po celé roky Panna Mária potvrdzovala prianie modliť sa ruženec a Jej zaľúbenie v titule Kráľovná posvätného ruženca.
Záväzky člena Svätého ruženca: Pomodliť sa celý posvätný ruženec (radostný, bolestný, slávnostný, [svetla]) za jeden týždeň (napríklad v jeden deň dva desiatky, v iný tri alebo v jeden deň celý ruženec). Je potrebné zachovať postupnosť v modlitbe celého ruženca, tzv. najskôr sa pomodliť radostný ruženec, [potom svetla], bolestný a nakoniec slávnostný.
Živý ruženec
Bratstvo Živého ruženca vzniklo z iniciatívy Márie Paulíny Jaricot vo Francúzsku. Narodila sa v Lyone, kde žila od roku 1799 do roku 1862. So svojím bratom Fileasom snívala o misionárskej práci v pohanských krajinách. Neskôr sa jej brat stáva kňazom a odchádza na misie. V listoch jej opisuje duchovné i materiálne potreby v misijných krajinách. Paulína zorganizuje peňažné zbierky, vytvorí malé skupiny, ktoré začínajú pomáhať misionárom. Poznáva hĺbku a silu modlitby ruženca, a tak na spôsob misijných skupín zakladá ružencové pätnástky, ktoré sa stanú počiatkom skupiny Živého ruženca. Dávajú si za cieľ:
a) zjednotenie sŕdc v srdciach Ježiša a Márie cez rozjímanie ružencových tajomstiev vymieňaných každý mesiac
b) zachovanie viery v kresťanských krajinách, ktoré podľahli nekresťanskému štýlu života
c) šírenie viery v nekresťanských krajinách cez katolícke misie
Záväzky člena Živého ruženca: Živý ruženec tvorí skupina 20 členov, tzv. ruža. Určený člen (horliteľ ruže) je zodpovedný za rozdeľovanie a výmenu tajomstiev. Člen Živého ruženca sa každý deň modlí jeden desiatok posvätného ruženca za obrátenie hriešnikov, za živých a zosnulých členov Ružencového bratstva, rehoľu dominikánov a miestnu farnosť. K týmto úmyslom možno pridať aj ďaľšie. Raz v mesiaci sa stretáva na spoločnej modlitbe posvätného ruženca s ostatnými členmi Živého ruženca, kde si vymenia ružencové tajomstvá.
Večný ruženec
Bratstvo Večného ruženca založil v roku 1630 dominikán P. Timotej Ricci. Jeho členovia sa zaviazali, že budú v určenú hodinu bdieť, pričom sa pomodlia celý posvätný ruženec na chválu a česť Preblahoslavenej Panny Márie. Cieľom tohto zasvätenia bolo takto zjednotiť členov, aby sa zaviazali modliť v určenú hodinu, a tak vytvoriť nepretržitú reťaz modlitieb za potreby Cirkvi a sveta. Modliť sa v úzkej jednote, hoci zvyčajne neviditeľnej, s mnohými bratmi a sestrami, vzdávať s nimi chválu Panne Márii a prostredníctvom nej Najsvätejšej Trojici. Modlitba sa tak stáva večnou a zjednocuje duše ako vo veľkej rodine a vo veľkom živom ruženci. Združenie Večného ruženca tvorí zástup modliacich sa, ktorí sa striedajú, vo dne i v noci, pred trónom Panny Márie a prosia o Jej materský príhovor predovšetkým v duchovných potrebách ľudí. Tak Bratstvo Večného ruženca nadobúda znaky skutočného apoštolského hnutia.
Záväzky člena Večného ruženca: Člen Večného ruženca sa modlí ruženec na 4 hlavné úmysly:
1. radostný: za obrátenie hriešnikov
2. tajomstvá svetla: za čistotu viery a ohlasovateľov evanjelia
3. bolestný: za večnú spásu umierajúcich
4. slánostný: za vyslobodenie duší z očistca
Jeho modlitba má apoštolský charakter. Raz mesačne alebo ročne si zvolí čas bdenia, kedy sa pomodlí všetky tajomstvá (radostné, svetla, bolestné a nakoniec slávnostné).
Ako sa modliť ruženec
Začína sa znakom kríža + so slovami: V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen. Priložíme si prsty dlane na čelo a hovoríme v mene Otca, potom s prstami dlane smerujeme na hruď a pokračujeme i Syna, potom sa dotkneme ľavého pleca a hovoríme i Ducha Svätého a smerujeme k pravému plecu. Amen; úkon dokončíme spojením dlaní.
Niekde je zvykom začať slovami 70. žalmu: Bože, príď mi na pomoc. Pane, ponáhľaj sa mi pomáhať. Akoby mali navodiť u modliaceho sa pokorné vedomie vlastnej úbohosti. Všetky tieto zvyky sú rovnocenné a ich úlohou je dobre pripraviť myseľ na rozjímanie. Potom nasleduje Apoštolské vyznanie viery. Začať ruženec modlitbou Verím v Boha, je základom začínajúcej sa kontemplatívnej cesty. Pri prvých piatich zrnkách sa modlíme úvodné modlitby:
Otče náš...
3x Zdravas', Mária... s úvodnými tajomstvami (prosby k preddesiatku - sú uvedené pri každom ruženci nižšie; vladajú sa do stredy modlitby medzi Ježiš, ktorý... Svätá Mária)
Sláva Otcu...
Aby sme meditáciu biblicky podložili a dodali jej väčšiu hĺbku, je vhodné, keď prednesenie tajomstva nasleduje po prečítaní príslušnej pasáže zo Svätého písma, ktorá môže byť podľa okolností kratšia alebo dlhšia. Žiadne iné slová nikdy nedosiahnu silu inšpirovaného slova. Treba ho počúvať s presvedčením, že je to Božie slovo, vypovedané na dnešný deň a pre mňa. Keď to takto prijmeme, stáva sa súčasťou ružencovej metódy opakovania bez toho, aby vyvolávalo nudu spôsobenú jednoduchým opakovaní už dobre známeho. Nejde o pripomínanie si informácie, ale o to, aby sme umožnili hovoriť Bohu. Pri niektorých spoločných slávnostných príležitostiach možno slovo vhodne objasniť krátkym komentárom. Počúvanie a meditácia žijú z ticha. Objaviť hodnotu ticha patrí k umeniu, ako správne kontemplovať a meditovať.
Prv ako prejdeme k hlasnej modlitbe, je po prednesení tajomstva a po prečítaní Božieho slova vhodné nan primeraný čas sa zastaviť a zamerať svoju pozornosť na tajomstvo, o ktorom rozjímame. Potom začíname prvý desiatok:
Otče náš...
10x Zdravas', Mária...
Sláva Otcu...
Ó, Ježišu...
Ku každému desiatku sa môže pridať nejaká invokácia (uvedené pri tajomstvách posvätného ruženca nižšie).
Ťažiskom modlitby Zdravas', Mária, ohnivkom spájajúcim jeho dve časti je meno Ježiš. Občas, pri rýchlom odriekaní sa môže toto ohnivko stratiť a s ním aj spojenie s Kristovým tajomstvom, o ktorom rozjímame. No zmysluplná a plodná modlitba ruženca sa vyznačuje práve dôrazom na meno Ježiš a na jeho tajomstvo. Už pápež Pavol VI. vo svojej apoštolskej exhortácii Marialis Cultus pripomenul, že v niektorých oblastiach sa dodržiava zvyk zdôrazňovať Ježišovo meno pridaním dodatku pripomínajúceho tajomstvo, o ktorom sa rozjíma. Na mnohých miestach je zvykom pridať na koniec každého desiatku modlitbu, ktorú sa naučili fatimské deti od anjela Ó, Ježišu.... V súčasnej praxi nasleduje po tradičnej doxológie krátka záverečná modlitba, ktorá sa môže líšiť v závislosti od miestnych zvykov. Je vhodné, aby sa každé tajomstvo zakončilo modlitbou zameranou na získanie špecifických duchovných plodov z meditácie o konkrétnom tajomstve. Tým by ruženec lepšie vyjadroval svoje spojenie s kresťanským životom. Modlenie ruženca sa končí
modlitbou na úmysel pápeža (Otče náš, Zdravas', Sláva Otcu), čo otvára pohľad modliaceho sa aj na širší rozmer potrieb cirkevného spoločenstva.
Ak sa ruženec modlíme takto, stáva sa naozaj duchovnou cestou, na ktorej je Mária matkou, učiteľkou a sprievodkyňou, pomáhajúcou veriacim svojím mocným orodovaním. Nasleduje: Zdravas', Kráľovná, Pod tvoju ochranu, k svätému Michalovi archanjelovi
Môžeme sa teda čudovať, ak po modlitbe ruženca - po takom hlbokom zážitku Máriinho materstva - cíti duša potrebu vyspievať chválu na svätú Pannu nádhernou modlitbou Salve Regina alebo litániami? Je to najvýznamnejšie okamih vnútornej cesty, ktorá veriacich priviedla k živému kontaktu s tajomstvom Krista a jeho Najsvätejšej Matky. Nakoniec môže nasledovať: Loretánske litánie
Modlitba posvätného ruženca s rozjímaním
Na začiatku je možné sa pomodliť:
Bože, príď mi na pomoc. Pane, ponáhľaj sa mi pomáhať. Sláva Otcu…)
Radostný ruženec (s Matkou a Synom v radosti)
Modlí sa v pondelok a v sobotu, v Adventnom období aj v iné dni.
Prosby k preddesiatku:
a) ktorý nech rozmnožuje našu
vieru;
b) ktorý nech posilňuje našu nádej;
c) ktorý nech
roznecuje našu lásku
Tajomstvá posvätného ruženca
1. Ktorého si, Panna, z Ducha Svätého počala (za
lásku k pokore): Anjel povedal Márii: Zdravas’, milosti
plná, Pán s tebou. Počneš a porodíš syna a dáš mu
meno Ježiš (Lk 1, 28. 31). Mária, Pán je s tebou. Tvoj syn
je Božím Synom.
2. Ktorého si, Panna, pri návšteve Alžbety v živote
nosila (za čnosť lásky k blížnemu): Len čo Alžbeta
začula Máriin pozdrav, dieťa v jej lone sa zachvelo a
Alžbetu naplnil Duch Svätý. Vtedy zvolala veľkým
hlasom: Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je
plod tvojho života (Lk 1, 41 - 42). Aké sväté stretnutie
Márie s Alžbetou, Ježiša s Jánom!
3. Ktorého si, Panna, v Betleheme porodila (za ducha
chudoby): Božia láska k nám sa prejavila v tom, že Boh
poslal svojho jednorodeného Syna na svet, aby sme
skrze neho mali život (1 Jn 4, 9). Sláva Bohu na
výsostiach. Narodil sa nám Spasiteľ, Kristus, Pán.
4. Ktorého si, Panna, v chráme obetovala (za čnosť
poslušnosti): Keď rodičia prinášali dieťa Ježiša, Simeon
ho vzal do svojho náručia a velebil Boha (Lk 2, 27. 28).
Moje oči uvideli spásu, ktorú si pripravil pre všetky
národy.
5. Ktorého si, Panna, v chráme našla (za čnosť
nábožnosti): Po troch dňoch ho našli v chráme (Lk 2,
46). Mária všetky tie slová zachovávala vo svojom srdci.
Ruženec svetla (s Matkou a Synom vo svetle spásy)
Modlí sa vo štvrtok.
Prosby k desiatku:
a) ktorý nech je svetlom nášho
života;
b) ktorý nech nás uzdravuje milosrdnou láskou;
c)
ktorý nech nás vezme k sebe do večnej slávy;
Tajomstvá posvätného ruženca
1. Ktorý bol pokrstený v Jordáne (za podriadenie sa
Božej vôli): Ján Krstiteľ povedal: Ja vás krstím vodou.
No prichádza mocnejší, ako som ja. On vás bude krstiť
Duchom Svätým a ohňom (Lk 3, 16). V krste, ktorý
ustanovil Ježiš, som dostal Ducha Svätého, ktorý
prebýva vo mne ako v chráme a rozžaruje vo mne oheň
Božej lásky.
2. Ktorý zjavil seba samého na svadbe v Káne (za
lásku k Panne Márii): Na svadbe v Káne Ježišova Matka
povedala: Urobte všetko, čo vám povie! Ježiš povedal:
Naplňte nádoby vodou! (Jn 2, 5 - 7). Mária mi pomáha
zachovávať v srdci Ježišove slová a plniť jeho príkazy.
Vtedy bude môcť Ježiš zjaviť svoju slávu aj vo mne.
3. Ktorý ohlasoval Božie kráľovstvo a pokánie (za
milosť obrátenia): Ježiš hovoril: Naplnil sa čas a
pribllížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte
evanjeliu (Mk 1, 15). Pán Ježiš vyzýva aj mňa, aby som
robil pokánie. Svoje nekonečné milosrdenstvo nám
hriešnikom prejavuje vo sviatosti pokánia. Ďakujme
Pánovi, lebo je dobrý, lebo jeho milosrdenstvo trvá
naveky.
4. Ktorý sa premenil na vrchu Tábor (za bázeň Božiu):
Peter povedal Ježišovi: Pane, dobre je nám tu (Mt 17,
4). Aj vo svätej omši očami viery vidíme premeneného
Pána Ježiša. Žiari nám vo svojej Božskej kráse a s
oslávenými ranami svojho umučenia.
5. Ktorý ustanovil Oltárnu sviatosť (za vďačnosť
Bohu): Pán Ježiš povedal: Kto je moje telo a pije moju
krv, ostáva vo mne a ja v ňom (Jn 6, 56). Najvzácnejšia
skutočnosť tu na zemi je, že už nežijem ja, ale vo mne
žije Kristus. To mám živo a sväto preciťovať najmä vo
chvíli svätého prijímania, keď je vo mne Kristus ako Boh i
človek, moja najvyššia láska a môj Spasiteľ.
Bolestný ruženec (s Matkou a Synom v bolesti)
Modlí sa v utorok a piatok, v Pôstnom období aj v iné dni.
Prosby k desiatku:
a) ktorý nech osvecuje náš rozum;
b)
ktorý nech upevňuje našu vôľu;
c) ktorý nech posilňuje našu
pamäť;
Tajomstvá posvätného ruženca
1. Ktorý sa pre nás krvou potil (za opravdivú ľútosť
nad hriechmi): Ježiš sa v smrteľnej úzkosti ešte
vrúcnejšie modlil, pričom mu pot stekal na zem ako
kvapky krvi (Lk 22, 43. 44). Otče, nie moja, ale tvoja vôľa
nech sa stane.
2. Ktorý bol pre nás bičovaný (za čnosť čistoty): Svoj
chrbát som nastavil tým, čo bili, a svoje líca tým, čo
trhali. Tvár som si nezakryl pred potupou a slinou” (Iz 50,
6). On pre náš pokoj znášal trest a jeho rany nás
uzdravili.
3. Ktorý bol pre nás tŕním korunovaný (za morálnu
odvahu): Z trńia uplietli korunu a položili mu ju na
hlavu (Mt 27, 29). Ľud môj, ja som ti daroval kráľovské
žezlo, a ty si mi dal na hlavu tŕňovú korunu.
4. Ktorý pre nás kríž niesol (za čnosť trpezlivosti):
Ježiš si sám niesol kríž a vyšiel na miesto, ktoré sa volá
Lebka, po hebrejsky Golgota (Jn 19, 17). Kriste, ty si na
vlastnom tele vyniesol naše hriechy na drevo kríža, aby
sme odumreli hriechu a žili pre spravodlivosť.
5. Ktorý bol pre nás ukrižovaný (za vytrvalosť až do
konca): On bol prebodnutý pre naše neprávosti, pre
naše zločiny strýznený; a jeho rany nás uzdravili (Iz 53,
5). Klaniame sa ti, Kriste, a dobrorečíme ti, lebo si svojím
krížom vykúpil svet.
Slávnostný ruženec (s Matkou a Synom v sláve)
Modlí sa v stredu a nedeľu, vo Veľkonočnom období aj v iné dni.
Prosby k desiatku:
a) ktorý nech usporadúva naše
myšlienky;
b) ktorý nech riadi naše slová;
c) ktorý nech
spravuje naše skutky;
Tajomstvá posvätného ruženca
1. Ktorý slávne vstal z mŕtvych (za čnosť viery):
Hľadáte Ježiša Nazaretského, ktorý bol ukrižovaný.
Vstal z mŕtvých (Mk 16, 6). Raduj sa a veseľ sa, Panna
Mária, lebo Pán naozaj vstal z mŕtvych, aleluja.
2. Ktorý slávne vystúpil do neba (za čnosť nádeje):
Ježiš žehnal svojich učeníkov, vzdialil sa od nich a
vznášal sa do neba (Lk 24, 5). Vystupujem k môjmu
Otcovi a vášmu Otcovi.
3. Ktorý nám zoslal Ducha Svätého (za čnosť lásky):
Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými
jazykmi (Sk 2, 4). Príď, Duchu Svätý, naplň srdcia svojich
veriacich a zapáľ v nás oheň svojej lásky.
4. Ktorý ťa, Panna, vzal do neba (za šťastnú smrť):
Nepoškvrnená Bohorodička a vždy Panna, Mária, po
skončení svojho pozemského života bola vzatá s telom a
dušou do nebeskej slávy (Pius XII., Munificentissius
Deus). Blahoslavená si, Mária, lebo z teba vzišla spása
sveta a teraz sa v sláve raduješ pred Pánom; oroduj za
nás u Syna.
5. Ktorý ťa, Panna, v nebi korunoval (za večnú spásu):
Mária žiari v nebeskej sláve ako Kráľovná po pravici
svojho Syna, nesmrteľného Kráľa vekov (Pius XII.,
Munificentissimus Deus). Blahoslavená si, Panna Mária,
lebo si uverila, že sa splní, čo ti povedal Pán. S Kristom
kraľuješ naveky.
Pompejská novéna
Trvá 54 dní. Každý deň sa modlíme 3 časti posvätného ruženca: radostný, bolestný a slávnostný. Odporúča sa modliť aj 4. časť - ruženec svetla.
Pred začiatkom z troch častí ruženca povieme najskôr úmysel (iba jeden) a potom dodáme: Tento ruženec sa modlím na Tvoju česť, Kráľovná posvätného ruženca.
Prosebná časť novény
Prvýh 27 dní sa modlíme prosebnú časť novény k Panne Márii z Pompejí a každý deň po zakončení každej časti ruženca sa pomodlíme ešte nasledujúcu modlitbu: Spomeň si, milosrdná Panna Mária, Kráľovná posvätného ruženca z Pompejí, že nikdy nebolo počuť, že by bol niekto z tých, čo si ťa ctia a ružencom prosia o pomoc, opustený. Matka večného Slova, nezavrhni moje slová, ale ma milostivo vypočuj a vyslyš moju ružencovú modlitbu pre zaľúbenie, aké nachádzaš vo svojom chráme v Pompejach. Amen. - Kráľovná posvätného ruženca, oroduj za nás! (3x)
Ďakovná časť novény
Ďaľších 27 dní sa modlíme ďakovnú časť novény a každý deň po zakončení každej časti ruženca sa pomodlíme ešte nasledujúcu modlitbu: Čo ti môžem dať, Kráľovná plná lásky? Zverujem Ti celý svoj život. Panna posvätného ruženca z Pompejí, budem šíriť Tvoju chválu, koľko mi len sily budú stačiť, lebo som vzýval Tvoju pomoc a prišla mi Božia pomoc. Všade budem svedčiť o Tvojom milosrdenstve. Budem šíriť ružencovú pobožnosť, koľko len budem vládať, a všetkým budem hovoriť o Tvojej dobrote voči mne, aby k Tebe prišli aj nehodní hriešnici ako ja. Keby celý svet vedel, aká si dobrá a ako sa zmilúvaš nad tými, čo trpia, všetky stvorenia by sa utiekali k Tebe. Amen. - Kráľovná posvätného ruženca, oroduj za nás! (3x)