15. september - Sedembolestná Panna Mária (patrónka slovenského národa)
Patrónka: Slovenska
Titul Bolestnej Matky je v Cirkvi uctievaný odpradávna, dokumentovaný v stredoveku, v roku 1423 už ako liturgický sviatok v Nemecku. Pápež Benedikt XIII v roku 1727 rozšíril liturgickú úctu o siedmich bolestiach v celej Cirkvi a určil ho na piatok po Smrtnej (Piatej pôstnej) nedeli. Pápež Inocent XI. v roku 1688 povolil ešte jeden sviatok Sedembolestnej a určil jeho slávenie na tretiu septembrovú nedeľu. Pius VII. ako poďakovanie za návraz z napoleonského zajatia ustanovil tento sviatok Sedembolestnej Panny Márie v roku 1814 pre celú Cirkev a pápež Piux X. ho na začiatku 20. storočia určil na 15. september.
Mariánska úcta, ktorej korene siahajú u nás až do cyrilo-metodských čias, prešla rôznymi formami; svoje miesto však od začiatku v pamäti národa má obraz trpiacej Božej matky pod krížom. Sedem mečov vbodnutých do jej srdca vyjadruje sedem zvlášť ťažkých situácií v živote jej Syna, na ktorých mala aktívny podiel. Predovšetkým preto, že cesta nášho národa bola podobná jej. O jej úcte svedčia najmä starobylé pútnické miesta, kaplnky, obrazy, sochy... Tento úprimný vzťah zvlášť potvrdzuje pútnické miesto v Šaštíne, vzácne každému Slovákovi. Jeho začiatky siahajú až do roku 1564. Úcta k Panne Márii Sedembolestnej predovšetkým na tomto mieste viditeľne neustále rástla. Pápež Pius XI. dekrétom Celebre apud gentem Slovacam vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. Svätá kongregácia obradov, ktorá vydala tento dekrét, sa vo svojom vyhlásení odvoláva na dávny kult na Slovensku, výnamný mariánsky chrám v Šaštíne, ale aj na predchádzajúcu výsadu pápeža Benedikta XIII., ktorý v roku 1727 dovolil, aby na Slovensku bola Sedembolestná Panna Mária uctená ako patrónka.
Na území Slovenska sa úcta k Sedembolestnej prehlbovala, pápež Pavol VI. 23. novembra 1964 apoštolským listom Quam pulchram povýšil mariánsku svätyňu v Šaštíne na hodnosť Baziliky minor so všetkými jej výsadami, ktoré patria k tomuto vyznačeniu, a v roku 1966 vyhlásil Sedembolestnú za hlavnú patrónku Slovenska.
Úcta k Sedembolestnej je prejavom účasti na jej bolestiach, ale aj svedectvom, že máme záujem o hodnoty, ktoré boli jej životu nielen blízke, ale sama ich žila: neochvejná viera, obdivuhodná nádej i praktická láska, ktorej ovocím bol záujem o iných, odpúšťanie, príkladná starostlivosť o rodinný život, ochota slúžiť iným, trpezlivo znášať ťažkosti každodenného života, nestrácať pri tom životný optimizmus, znova začínať a mať dar vytrvalosti... To je znak národnej hrdosti aj ochoty nadväzovať na kresťanskú tradíciu spätú s naším národom. Veď Mária, Panna bolestná, patrónka nášho Slovenska, ty poznáš všetky úzkosti, buď s nami v žiali, v radosti.
Meniny
Jolana
Duchovné okienko
Myšlienka: Nedivme sa, keď sa v zachovávaní čností vyskytne dajaká nedokonalosť. Aj čnosti svätých boli dakedy takto poznačené. (sv. František Saleský)
Ročný plán čítania Svätého písma: Ez 41, Ez 42, Ez 43, Ez 44
Katechizmus: Na koho prešla od apoštolov moc premieňať chlieb a víno na Ježišovo telo a krv?